جمعه 29 تير 1397   09:19:06
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1396/5/22 يكشنبه
اصناف باید به صادرات همت گمارند
کرباسیان گفت: اصناف تولیدی کشور باید صادرات را وجهه همت خود گمارند و بدانند تولید و صادرات برای کشور، افتخار است.
به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی(شادا) به نقل از واحد مرکزی خبر، مسعود کرباسیان در نشست هم اندیشی روسای اتاقهای اصناف مراکز استانهای سراسر کشور افزود: اعتقاد داریم که هنوز مشکلات زیادی پیش روی اصناف، تولید کنندگان و صادرات غیر نفتی وجود دارد که این مشکلات فقط با همدیگر و همراهی همه‌ی فعالان اقتصادی و دولت و سایر دستگاه‌ها قابل حل است.

وی افزود: باید نگاه دیگری به تهدیدات داشته باشیم و آن‌ها را به فرصت بدل کنیم و از دید ما، موضوعاتی، چون کشورهای همسایه، بحران قطر و... را می‌توان به فرصت اقتصادی برای کشور بدل کرد.

کرباسیان با بیان مثالهایی از تناقض منافع تولید و وارد کنندگان در کشور گفت: دولت باید با کمک اصناف و سایر بخش‌ها در چنین مواردی حد اعتدال را رعایت و قانونی کند چراکه مثلا اگر ورود ته لنجی در کشور بدون قید آزاد باشد، تولید کنندگان پتو نابود می‌شوند و اگر واردات برنج ملوانی بدون ضابطه آزاد شود، شالیکار‌ها متضرر می‌شوند بنابراین دولت باید در این زمینه عمل کند.

وی از تفویض بسیاری از کار‌ها و وظایف دولت به اصناف در صورت کسب رای اعتماد از مجلس خبر داد و گفت: برای مثال می‌توان در مواردی، چون مالیات و... از توان و خود اظهاری اصناف بهره گرفت.

وی با تقدیر و تشکر از زحمات طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت یازدهم گفت: آقای طیب نیا فردی دانشمند، پاکدست و مورد وثوق نظام است و اگر امروز از رشد اقتصادی ۱۲. ۵ درصدی و تورم تک رقمی صحبت می‌شود ناشی از همدلی و همکاری مجموعه وزارت اقتصاد و دارایی به سرپرستی طیب نیا است.

وی خاطر نشان کرد: هم اکنون، فرصت‌های زیادی پیش روی اقتصاد ما قرار دارد و باید از آن بهره گرفت چراکه این فرصتی تاریخی است.

وی واگذاری کار‌ها به اصناف را مشکل گشا دانست و افزود: در بحث بهبود فضای کسب و کار نگاه ما به عنوان دولت به اصناف است، چون تولید کالا در ایران کیفیت دارد و قابل صادارات است.

کرباسیان افزود: به عنوان رییس کل گمرک بار‌ها به مواردی بر می‌خوردم که کالای خارجی را با مارک ایرانی و نصب و نشان استاندارد وارد کشور می‌کردند یا کالای ایرانی را در کشوری مثل چین تولید می‌کردند و با نشان استاندارد وارد می‌کردند که این نشان دهنده‌ی اعتماد مصرف کنندگان به کالای ایرانی است.

وی از اصلاح نظام بانکی به عنوان یکی از رئوس برنامه‌های خود در صورت اخذ رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی یاد کرد و گفت: از همه‌ی فعالان و کارشناسان اقتصادی تقاضا می‌کنم اگر نظر یا نقد و پیشنهادی دارند به من اعلام کنند چراکه این مسیر باید با کمک و همدلی همه فعالان اقتصادی طی شود.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
نشانی: میدان امام خمینی ـ خیابان باب همایون ـ خیابان صور اسرافیل  تلفن : 39909 فاکس: 39967627  کدپستی: 1114943661 پست الکترونیک: info@mefa.gov.ir