جمعه 29 تير 1397   09:17:13
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1396/5/18 چهارشنبه
رویکرد کلی دولت در امور عمرانی، تعهدی و استفاده از ابزارهای مالی چون اسناد خزانه اسلامی و اوراق تسویه خزانه است
نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارائی آذربایجان‌غربی در اولین سمینار تخصصی اوراق تسویه خزانه استان آذربایجان‌غربی که با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی، مدیران کل و رؤسای برخی نهادهای اجرایی استان، معاون نظارت مالی و رئیس خزانه معین، مدیران کل و ذی‌حسابان، مدیران مالی دستگاه‌های اجرایی به همراه اعضای انجمن پیمانکاران عمرانی استان آذربایجان‌غربی در محل سالن همایش‌های اتاق بازرگانی ارومیه برگزار شد، بر استفاده از ابزارهای مالی جدید ازجمله اسناد خزانه اسلامی و اوراق تسویه خزانه برای پیشبرد امور عمرانی کشور با رویکرد تعهدی از سوی دولت، تأکید نمود.
به گزارش روابط عمومی اداره‌کل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان‌غربی، نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان‌غربی با اشاره به اهمیت نقش اوراق تسویه خزانه در فرآیند تعامل دولت با بخش خصوصی، گفت:اوراق خزانه ملی بالغ ‌بر 17.5 هزار میلیارد تومان است که خود شامل دو آیتم اسناد خزانه اسلامی به میزان 7.5 هزارمیلیارد تومان و اسناد پرداختی از بابت استمرار خزانه‌داری کل 10 هزار میلیارد تومان بوده که در قالب اسناد خزانه به‌جای اعتبارات عمرانی در بودجه سال 95 تخصیص داده‌ شده است.

داود غفارپورافزود: میزان تعهدات اوراق تسویه خزانه 12.5 هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه باعملکرد سال 95 در قالب اوراق خزانه و اوراق تسویه به‌غیراز اوراق مشارکت، باهمت مدیران و ذی‌حسابان کلیه دستگاه‌های اجرایی،بالغ‌بر 75 میلیارد و 600 میلیون تومان از محل اعتبارات تبصره 5 سال 95، جذب گردید.

وی در خصوص عملکرد جذب اعتبارات اوراق تسویه گفت: اداره‌کل امور اقتصادی و دارایی استان آذربایجان‌غربی توانست به همت اداره‌کلامورمالیاتی استان آذربایجان‌غربی،بالغ ‌بر 3.08 میلیارد تومان اعتبارات اوراق تسویه رااز طریق مطالبات اداره‌کلامورمالیاتی با بدهکاران مالیاتی تهاتر کرده و جذب نماید.

این مقام مسئول با اشاره به تبصره 5 قانون بودجه سال‌جاری، گفت: میزان کل اوراق هدف‌گذاری شده در قانون بودجه سال‌جاری بالغ ‌بر 69.5 هزار میلیارد تومان بوده که با 33 درصد رشد، کل اعتبارات تعهدی اسنادی در قانون بودجه را شامل می‌شود.

غفارپور در مورد اوراق مالی اسلامیگفت: اوراق مالی اسلامیمرتبط با دستگاه‌های اجرایی، دولت و شهرداری‌ها بالغ‌ بر 35 هزار میلیارد تومان بوده که 60 درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیداکرده است.

نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه اسناد خزانه اسلامی در سال گذشته با سررسید یک الی دوساله بوده و در سال‌جاری به سه‌ساله تغییر یافته است، گفت: میزان کل اعتبارات اسناد خزانه در قانون بودجه سال‌جاری 9.5 میلیارد هزار تومان بوده که نسبت به سال گذشته 20 درصد رشد داشته است.

وی افزود: اوراق بهادار اسلامی جزو تعهدات جاری دولت در سال گذشته نبوده و امسال بالغ‌بر 10 هزار و سیصد میلیارد تومان بودهکه جزء تبصره 5 قانون بودجه در سال‌جاری است.

وی با اشاره به بند (و) تبصره 5 قانون بودجه که به اوراق تسویه‌ای خزانه اختصاص دارد، گفت:این رقم در سال‌جاری، 5 هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال گذشته،60 درصد کاهش از طریق تعهدات دولت را شامل می‌شود و حاکی از آن است بخشی از مطالبات دولت با بخش خصوصی و بالعکس در قالب اسناد مزبور تهاتر شده است.

این مقام مسئول گفت: هدف از اوراق تسویه دولت، تسویه بدهی‌های قطعی دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی تعاونی و خصوصی با مطالبات قبلی دولت از اشخاص مزبور به‌صورت جمعی و فردی،است.

غفارپور گفت: امیدواریم که امسال با همت دستگاه‌های اجرایی و با تعاملی که با انجمن پیمانکاران عمرانی ایجاد شده است، بتوانیم اعتبارات تسویه‌ای خزانه را در سطح استان به‌صورت حداکثری جذب کنیم.

وی در پایان، با بیان اینکه اداره‌کل امور اقتصادی و دارایی استان آذربایجان‌غربی با همکاری و مشارکت دستگاه‌های اجرایی استان توانسته است 100 درصد اعتبارات اسناد خزانه تعهدی استان را جذب کند، گفت: کسب رتبه دوم در سامانه سادا و کسب رتبه اول در مدیریت بدهی‌های استان از طرف خزانه‌داری کل کشورکه به همت کارکنان امور اقتصادی و دارایی استان در سطح کشور امکان‌پذیر شد، نشانگر عزم جدی ما برای ایجاد تعامل و استفاده از ابزارهای مالی درست برای ارائه خدمت به بخش خصوصی و پیمانکاران است.
 

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
نشانی: میدان امام خمینی ـ خیابان باب همایون ـ خیابان صور اسرافیل  تلفن : 39909 فاکس: 39967627  کدپستی: 1114943661 پست الکترونیک: info@mefa.gov.ir